Kosmetyki to branża kochająca kolorowe magazyny i telewizję. Jednak to Internet jest już dla konsumenta wiodącym źródłem wiedzy o produktach do higieny i pielęgnacji.

Firmy kosmetyczne 65% budżetów reklamowych przeznaczają na telewizję. Internet zajmuje dopiero trzecią pozycję (po magazynach) z 12-13% udziałem w torcie reklamowym. W 2014 wydatki reklamowe na higienę i pielęgnację w sieci spadły o 21%. To dość zaskakująca informacja jeśli weźmie się pod uwagę wskaźniki zakupowe branży kosmetycznej.

Wskaźniki zakupowe w kategorii „kosmetyki1

zakup gdziekolwiek 58%
zakup na podstawie informacji znalezionych w sieci 21%
zakup w sieci 15%

Wśród polskich internautów, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy kupili produkty z kategorii „kosmetyki”, 36% opierało się na informacjach znalezionych w sieci, a co 4 dokonał zakupu w Internecie.

IAB Polska digitalSCOPE’2014

Lepsze wskaźniki zakupowe osiąga Internet tylko w branży motoryzacyjnej i odzieżowej.

Najpopularniejsze typy reklam w branży kosmetycznej

W Podstawy email marketingu napisałem, że wydatki przedsiębiorstw na reklamę w poczcie elektronicznej spadają. W dużej mierze spowodowane jest to mniejszą efektywnością tego narzędzia marketingowego.

Jednak reklama wysyłana w wiadomościach emailowych to wciąż obok reklamy graficznej podstawowe narzędzie do dostarczania klientom wiedzy o produktach służących do higieny i pielęgnacji.

Reklamowe źródła wiedzy na temat produktów kosmetycznych2

reklama w emailach 30%
reklama graficzna na stronach internetowych 27%
obecność marek w serwisach społecznościowych 21%
reklama wideo 20%
odnośniki w wynikach wyszukiwania 14%
odnośniki w treści artykułów 12%
reklama w aplikacjach, oprogramowaniu 9%

Internetowe media jako źródła wiedzy o produktach kosmetycznych2

sklepy internetowe 34%
fora, grupy dyskusyjne, serwisy z opiniami 22%
strony internetowe marek 28%
serwisy społecznościowe 15%
porównywarki cen 16%
portale internetowe 19%
serwisy aukcyjne 13%
specjalistyczne strony internetowe 12%
blogi, wideo-blogi 12%

Media z których konsumenci czerpią wiedzę na temat marek kosmetycznych

Najważniejszymi źródłami wiedzy o kosmetykach są strony internetowe oraz strony internetowe marek. W szczególności strony marek powinny stać się kluczowym elementem rozwoju mediów własnych.

Wdrożenie przemyślanych strategii z zakresu marketingu treści ułatwi bezpośrednie dotarcie do potencjalnych klientów. Korzystnie wpłynie na pozycjonowanie marki w wyszukiwarkach internetowych oraz wesprze działania w mediach społecznościowych.

Szerzej omówienie tematu rozwoju mediów własnych w oparciu o tworzenie zawartości znajdziecie w kategorii: marketing treści.

Różnicowanie komunikacji dla kobiet i mężczyzn

W komunikacji produktów kosmetycznych ważne jest różnicowanie komunikatów ze względu na płeć odbiorców. W przypadku produktów z zakresu higieny i pielęgnacji dla kobiet ważne są właściwości produktu i sposób jego użycia. Mężczyźni zwracają uwagę przede wszystkim na atrakcyjną formę komunikacji i kontekst w jakim kosmetyki są reklamowane. Atrakcyjna forma i kontekst mają odwrócić uwagę mężczyzny od kluczowych właściwości pielęgnacyjnych, które postrzegane są przez panów jako nie męskie.

Jakie są najpopularniejsze konteksty tematyczne dla męskich kosmetyków w powiązaniu z zainteresowaniami mężczyzn w Internecie?3

  1. Erotyka AI: 136,80
  2. Motoryzacja AI: 123,49
  3. Sport AI: 112,16
  4. Nowe technologie AI: 108,19
  5. Hosting AI: 107,35
  6. Praca AI: 106,56
  7. Mapa i lokalizatory AI: 105,50

Affinity Indeks (AI) – dopasowanie użytkowników grupy celowej na wybranej witrynie lub grupie witryn w stosunku do dopasowania polskich użytkowników grupy celowej w całym Internecie. Oznacza to, że w kategorii erotyka jest o 36,8% więcej mężczyzn zainteresowanych kosmetykami niż wynosi średnia dla całego Internetu.

Tekst powstał w oparciu o Raport IAB „Customer Journey Online. Perspektywy branżowe.” z 2015 roku.

źródło:
1 IAB Polska digitalSCOPE’2014; internauci w wieku 16+, IV kw. 2014.
2 IAB Polska Consumer Journey Online; internauci z Polski w wieku 15+, N=767
3 Megapanel Gemius/PBI, Q3 2015, analiza oglądalności grupy celowej: mężczyźni 15-50 r.ż.